Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać najlepszy zlewozmywak kuchenny

29 grudnia 2016

 

Jeśli stoisz przed wyzwaniem urządzenia swojej idealnej kuchni, nie możesz zapomnieć o dopasowaniu zlewozmywaku do ogólnego projektu. Ten niepozorny sprzęt kuchenny może naprawdę odmienić wygląd Twojej kuchni – chociaż ogromny wybór zlewów na rynku może nas zdezorientować i przyprawić o ból głowy. Czym się kierować na zakupach?
Oblicz swój budżet
Na dobrym zlewie nie ma co oszczędzać, chociaż kupno zlewozmywaka to niemały wydatek. Pomimo, że najtańsze, emaliowane zlewy zaczynają się od 100 złotych, to trzeba zastanowić się, czy warto. Emaliowane zlewy nie są odporne na wysokie temperatury (więc każdorazowe wstawianie do zlewu rozgrzanego garna wpływa na stan emalii), łatwo się przecierają i widać na nich rysy. 
Zlew dla samotnika
Mieszkając pojedynczo i korzystając z kuchni w niewielkim stopniu, lub posiadając w kuchni zmywarkę – najlepiej zdecydować się na mały zlew jednokomorowy. Na rynku możesz znaleźć modele w różnych wymyślnych kształtach – okrągłe, owalne, kwadratowe, w kształcie litery L lub nawet trapezowe! 
Zlew dla rodziny
Natomiast jeśli chodzi o mieszkanie/dom, w którym przebywa stale więcej osób, idealnym rozwiązaniem jest zlew dwukomorowy lub nawet dwuipółkomorowy (pół komory to dodatek z odpływem). Dzięki większej liczbie komór lepiej zorganizujemy przygotowywanie posiłków, np. do jednej komory wstawimy brudne naczynia, a w drugiej opłuczemy warzywa i owoce. Praktycznym rozwiązaniem są wkładki ociekowe, które umożliwiają suszenie sztućców i produktów spożywczych.
Materiał wykonania
Wspomnieliśmy już o zlewach emaliowanych. Nie tylko cena decyduje o funkcjonalności i trwałości zlewozmywaka, ale materiał, z którego jest wykonany. Dzięki dobremu materiałowi zlew jest odporny na wysokie temperatury, odbarwienia, zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Możemy wybierać ze zlewów wykonanych ze stali nierdzewnej, ceramicznych, granitowych, kwarcowych (i wielu innych, ale te są najpopularniejsze).
Najlepsze materiały to niestety te najdroższe
Polecamy zlewy wykonane z granitu lub kwarcu – oprócz tego, że możemy dobrać wymarzony kolor, co urozmaici wnętrze naszej kuchni i zapewni jej niepowtarzalny wygląd – należą do bardzo trwałych zlewów. Pomimo tego, że mówiono o obawach, że te zlewy są bardziej podatne na odbarwienia czy uszkodzenia mechaniczne (niż np. zlewy ceramiczne), producenci gwarantują, że produkują swoje zlewy tylko z wysokogatunkowych żywic, a konstrukcję wzmacniają włóknem szklanym, dzięki czemu zlewy są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Zanim wybierzesz zlew idealny do Twojej kuchni, przejrzyj oferty w kilku sklepach i porozmawiaj ze specjalistami, a na pewno będziesz zadowolony z wyboru.