Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki zlewozmywak kupić?

29 grudnia 2016

Zlewozmywak jest istotnym elementem każdej kuchni, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi przy jej projektowaniu. Idealny zlewozmywak powinien spełniać kilka warunków – praktyczny, wygodny i … estetyczny. 
Na co warto zwrócić uwagę?
Zanim zdecydujemy się na zakup zlewozmywaka, rozpatrzmy różne kwestie, w tym kwestie techniczne. Gdzie chcesz zainstalować zlewozmywak? Czy będzie pasował kształtem do wymiarów kuchni? Czy zmieści się w zabudowie szafek, jakie wybrałeś? Czy oprócz zlewu zamierzasz mieć również zmywarkę do naczyń? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, lepiej wybrać niewielki zlew, który nie zajmie dużo miejsca, a będzie użyteczny przy gotowaniu.
Jakie są rodzaje zlewozmywaków?
Po pierwsze patrzy się na pojemność zlewozmywaka. Na rynku dostępne są modele jednokomorowe, półtora komorowe, dwukomorowe i dwu i półkomorowe z wmontowanym ociekaczem lub w wersji solo. Jeśli chodzi o zlewy jednokomorowe to sprawdzają się w aneksach kuchennych lub w kuchniach, gdzie w stałym użytku są zmywarki. Większe pojemnościowo zlewy sprawdzą się dla osób, które zamierzają inwestować w akcesoria w komorach, np. jedną komorę pozostawiają pustą, a do drugiej wkładają tarki, sitka albo durszlaki. 
Po drugie, istotny jest montaż zlewozmywaka. Zlewy w tym wypadku dzielimy na: wbudowane (wpuszczane), nakładane, podbudowywane (podwieszane) i narożne. Największą popularnością cieszą się zmywaki wbudowane ze względu na prostą instalację. Są montowane na podbudowie w blacie szafki kuchennej i tworzą jedną powierzchnię z blatem. Wygląda to estetycznie, ale trzeba uważać, by odpowiednio je zamontować – w przeciwnym razie w szparach bardzo szybko może nagromadzić się brud. Jeśli chodzi o zlewozmywaki nakładane, to montaż również należy do prostych – bo instaluje się je bezpośrednio na szafce kuchennej, ale za to pomiędzy zlewem a szafką pozostaje obszar, który nie jest szczelny. Natomiast zlewy podwieszane instaluje się na podbudowie od dołu kuchennego blatu. Montaż jest bardzo skomplikowany, chociaż efekty są tego warte! Ostatni typ zlewu, narożny, sprawdzi się w małej kuchni, ponieważ montuje się go w rogu ściany, a kształtem przypomina literkę „L”. 
Jaki materiał wykonania jest najlepszy?
Z reguły produkuje się zlewozmywaki ze: stali nierdzewnej, emalii, kwarcu, kompozytu, granitu i ceramiki. Najtańszą opcją są zlewozmywaki emaliowane (można je kupić nawet za 80 złotych) oraz są łatwo dostępne, chociaż już nie tak popularne jak dawniej. Natomiast do najbardziej wytrzymałych i eleganckich zlewozmywaków należą zlewozmywaki granitowe, które są jednymi z droższych – około 500 złotych.